آیا مصرف کنجد و فرآورده‌های کنجدی برای زنان یائسه مفید است؟

آیا مصرف کنجد و فرآورده‌های کنجدی برای زنان یائسه مفید است؟

مطالعات حاکی از آن است که خوردن کنجد، موجب بهبود الگوی چربی و توان آنتی‌اکسیدانی بدن می‌شود.

به‌تازگی مقاله‌ای در مجله‌ی (Nutrition) از معتبرترین ژورنال‌های تغذیه و علوم پزشکی به چاپ رسیده است که در جریان این پژوهش محققین به بررسی اثر دریافت کنجد بر هورمون‌های جنسی، وضعیت چربی خون و توان آنتی‌اکسیدانی زنان یائسه پرداخته‌اند.

کنجد برشته، به دلیل طعم مطبوع و باور عامیانه‌ای که درمورد خواص ضد پیری آن وجود دارد، از جمله خوراکی‌های محبوب در میان مردم کشورهای آسیای شرقی است.

روغن کنجد نیز به‌عنوان روغن گیاهی خوراکی در این منطقه به وفور استفاده می‌شود و دارویی سنتی برای زنان پس از زایمان بشمار می‌رود. بررسی‌ها نشان داده‌اند که مقدار لیگنان‌های موجود در کنجد از بذر کتان که پیش از این تصور می‌شد بیشترین مقدار لیگنان (نوعی فیبر) را داشته‌باشد، نیز بیشتر است. مقدار فراوان ویتامین E و لیگنان‌های موجود در روغن کنجد آن را به روغنی فوق‌العاده پایدار و طبیعی تبدیل کرده است. همچنین اثر سینرژیک ویتامین E و لیگنان در این دانه موجب بالا بردن توان آنتی‌اکسیدانی افراد می‌شود.

از سویی لینولئیک اسید (امگا۶) و فیبر زیادی که در کنجد موجود است قابلیت پایین آوردن کلسترول خون را دارد. چراکه این فیبر مانع از جذب کلسترول موجود در غذا از روده می‌گردد و این یکی از مکانیسم‌های اصلی دخیل در پایین آوردن کلسترول خون است.

یائسگی غالباً با ناراحتی‌های روحی و جسمی بسیاری همراه است. یکی از آن‌ها افزایش خطر بروز سکته قلبی نسبت به پیش از این دوره و حتی در مقایسه با مردان است. در حقیقت خطر بروز ناراحتی‌های قلبی در زنان قبل از یائسگی از مردان کمتر بوده و با شروع این دوران، برابر و گاه بیشتر از مردان می‌شود. ازاین‌رو این مطالعه به دنبال یافتن راهی برای کاهش کلسترول در خانم‌ها و نهایتاً پیشگیری از بیماری‌های قلبی طراحی و پیاده‌سازی شده‌است.

روش انجام کار به این صورت بوده که افراد مورد مطالعه به دو گروه کنترل و درمان تقسیم‌بندی شده و به گروه درمان، روزانه پنجاه میلی‌گرم کلسیم داده می‌شد و به‌منظور حذف عوامل مداخله‌گر درنتیجه پژوهش، سطح فعالیت فیزیکی و عادات معمول غذایی در طول مطالعه ثابت و یکسان‌سازی شد.
نتیجه‌ی مطالعه حاکی از آن است که دریافت کنجد توانسته مقدار کل کلسترول پلاسما و سطح LDL (کلسترول بد) را پایین آورد و تا حدی سطح هورمون‌های جنسی را تنظیم کند. چراکه بسیاری از مشکلاتی که زنان یائسه در این دوران با آن دست‌ به‌گریبان هستند ناشی از عدم تعادل هورمونی است و یافتن عاملی که بتواند این توازن را بازگرداند می‌تواند بسیاری از مشکلات همچون گرگرفتگی و خستگی را درمان کند.

 

 

تلفن: ۸۸۹۴۶۸۵۹-۰۲۱           ۸۸۹۴۷۰۸۴-۰۲۱

شرکت خوشه های طلایی گل دز
روغن کنجد الیزا

شرکت تعاونی خوشه های طلایی گل دز

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

1 نظر

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.