پیشگیری از آلزایمر با مصرف روغن کنجد

پیشگیری از آلزایمر با مصرف روغن کنجد

چربی ها به طور عمده از نظر منشاء به دو دسته گیاهی و حیوانی تقسیم بندی می شوند.

کلسترول فقط در منابع غذایی حیوانی وجود دارد و در غذاهای گیاهی کمتر دیده می شود. به همین جهت در چند دهه اخیر مصرف انواع روغن های گیاهی با افزایش آگاهی جامعه نسبت به مضرات کلسترول و چربی های حیوانی بالا رفته است.

 

روغن های گیاهی بر خلاف نوع حیوانی حاوی مقادیر بیشتری اسیدهای چرب غیر اشباع از خانواده امگا ۶،۳ و ۹ می باشند. این اسیدهای چرب  وظایف متعدی از جمله کمک به رشد و حفاظت از ارگان هایی چون مغز و چشم و قلب دارند و با داشتن خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی در پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری ها موثر هستند اما وجود اسیدهای چرب چند غیر اشباع در این روغن ها در اثر نگهداری طولانی مدت و مواجهه‌ی روغن با حرارت بالا ممکن است منجر به آزاد شدن رادیکال های آزاد، ایجاد استرس اکسیداتیو و بروز بسیاری از بیماری ها شود.

از جمله روغن های گیاهی روغن کنجد است که از دانه‌ی کنجد استخراج می‌شود. دانه‌ی کنجد از کشت یک یا چند نوع گونـه‌ی گیـاهی بنـام (سـزاموم اینـدیکوم) به دست می آید.

مقادیر بالای توکوفرول یا ویتامین E 700-500) میلــی گــرم بــر کیلوگرم) و آنتی اکسیدان های مخصوص در روغن کنجد به شکل نوعی سد دفاعی در برابر آسیب  ناشـی از رادیکـالهـای آزاد اسـیدهای چرب غیراشباع عمل می‌کند.

 

در کنار فواید متعددی که برای روغن کنجد مطرح شده است، مطالعات متعدد از نقش این روغن در سلامت مغز و بهبود عملکرد حافظه صحبت کرده اند. برای مثال مشاهده شده است که مصرف کنجد موجب بهبود بی‌حرکتی ناشی از بیماری پارکینسون می‌شود و با بهبود عملکرد سلول های عصبی و تسهیل انتقال پیام میان آنها موجب افزایش فعالیت عصبی و توانایی یادگیری شده است. همچنین تحقیقات نشان داده‌اند لیسیتین موجود در این گیاه و روغن آن در سلامت بافت عصبی و مغز موثر بوده‌است.

 

استرس اکسیداتیو ناشی از عملکرد تخریبی رادیکال های آزاد، یکی از عوامـل مهم در ایجاد اختلال حافظه همانند بیماری آلزایمر می باشـد که مواد آنتی اکسیدان می توانند اثر محافظتی علیه این موارد داشـته باشـند .به طور کلی آلزایمر نوعی بیماری مغزی پیشرونده می باشد که به طور معمول در دوران پیری ایجاد می شود. در این بیماری ساختار سلول عصبی تخریب می شود و بر حافظه و رفتار تاثیر می گذارد.

روغن کنجد
روغن کنجد مناسب برای آشپزی

در کل می توان گفت اسیدهای چرب غیر اشباع موجود در روغن کنجد با کاهش کلسترول باعث افزایش انعطاف پذیری سلول های مغزی بویژه در نواحی هیپوکامپ که از قسمت های مهم مغز و شرکت کننده در فرآیند یادگیری است، می شود و از این طریق می تواند اثرات مثبتی بر فرآیند یادگیری و حافظه داشته باشد. همچنین روغن کنجد با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی در بهبود حافظـه می تواند موثر باشد.

 

حتما بخوانید: مصرف کنجد و فرآورده های کنجدی، راهی برای مبارزه با سرطان

در مطالعه ای که به صورت تجربی روی موش های آزمایشگاهی صورت گرفته، مشخص شده است که مصرف روغن کنجد در بارداری موجب افزایش حافظه فرزندان آنها به طور معنی‌دار در مقایسه با گروهی که روغن کنجد دریافت نکردند، شده است.

در این بین تهیه روغن کنجدی که با علم روز دنیا تولید شده باشد و به صورت بهداشتی و تکنیکی در اختیار مصرف کننده قرار گیرد  از اهمیت ویژه ای برخوردار است چراکه لازمه‌ی بهره مندی از فواید روغن کنجد بهره‌گیری از این موارد است.

 

 

 

تلفن: ۸۸۹۴۶۸۵۹-۰۲۱           ۸۸۹۴۷۰۸۴-۰۲۱

 

شرکت تعاونی خوشه های طلایی گل دز

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

3 نظرات

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.