کاشت کنجد بهترین راه مقابله با کم آبی

کاشت کنجد بهترین راه مقابله با کم آبی

تاریخچه استفاده از دانه کنجد به قبل از میلاد مسیح بر می گردد و دراواخر قرن هفدهم میلادی از طریق کشور های خاورمیانه و آفریقا به کشور آمریکا منتقل شد ، هم اکنون بزرگترین تولید کنندگان در جهان کشور های میانمار حدود ۹۰۰ هزار تن سالانه ، هندوستان ( شمال کشور حدود ۶۴۰ هزار تن سالانه ) ، چین ( شمال شرقی کشور حدود ۶۳۰ هزار تن سالانه ) ، سودان ۵۶۵ هزار تن سالانه ، تانزانیا ۴۲۰ هزار تن سالانه و مکزیک می باشند

کاشت کنجد

برای کاشت دانه کنجد ابتدا باید نوع دانه را انتخاب کنید ( سفید ، سیاه ، قهوه ای قرمز ، زرد ) ، برای کاشت در محیط باز بهترین زمان کاشت دانه در اواخر بهار با درجه حرارت حدود پانزده درجه سانتی گراد می باشد و کاشت دانه بایستی در شب هنگام و در فا صله های ۲۵ الی سی سانتی متر از یکد یگر ۲۵ الی ۳۵ دانه ، در عمق ۶ میلی متری زمین باشد ، در ردیف های موازی و منظم و عرض حدود یک متر، قابل توجه آنکه نوع خاک برای رشد دانه اصلا مهم نیست .

مزرعه کنجد
کاشت گیاه کنجد

همینکه در اوایل تابستان درجه هوا به بیست و یا سی درجه سانتی گراد رسید دانه کنجد سریعا رشد می نماید و در تابستان ارتفاع گیاه به سی الی نود سانتی متر می رسد. پس از ۳۸ الی ۴۵ روز از زمان کاشت دانه و در تابستان گل های کپسولی شکل به طول ۳ الی ۵ سانتی متر بنفش صورتی و یا سفید رنگ نمایان می شود.

هر ساقه دو الی ۶ گل ، میوه گیاه کنجد همانگونه که در تصاویر مشا هده می کنید بصورت مکعب مستطیل است به طول ۲ الی ۸ سانتی متر و عرض نیم الی دو سانتی متر متغیر است و دانه های داخل کپسول از ۳ الی ۴ میلی متر طول دارد .

هر کپسول بین ۵۰ الی ۸۰ دانه کنجد دارد ( معمولا در هر شاخه گیاه کنجد دوازده کپسول که دو به دو مقابل هم قرار گرفته اند ) اگر هر دانه حد اقل ۲۰ میلی گرم وزن آن باشد ، هر شاخه حدود ۸۴۰ دانه کنجد خواهد داشت که برابر با ۱۶/۸ گرم خواهد بود ، به طور میانگین در هر هکتار حدود ۴۵۴ کیلو گرم دانه کنجد بدست می آید.

قیمت جهانی کنجد

قیمت جهانی دانه کنجد با توجه به نوع و کیفیت آن تعیین می شود ولی از حدود یک دلار آمریکا به ازای هر کیلو گرم شروع می شود ( سال ۱۳۹۳) در زمان رسیدن به سمت پائین وارونه می شود که همه این موارد بستگی به آب و هوا و رطوبت محیط ، نژاد و مرغوبیت گیاه دارد .

مقدار آب مصرفی مزرعه کنجد

مقدار آب مورد نیاز بستگی به خشک و یا مرطوب بودن خاک دارد که از ۴۰ لیتر برای خاک های مرطوب الی ۲۰۰ لیتر جهت آب و هوا و خاک های خشک برای یک ردیف کامل دانه کنجد کاشته شده در یک هکتار زمین نیاز می باشد ،در مجموع گیاه کنجد ۷۵ درصد نسبت به گیاه ذرت کمتر آب نیاز دارد .

زمینی که دانه در آن کاشته شده است بین سه الی پنج روز اول حتما بایستی مرطوب باشد ، حدود ۱۸ الی ۳۶ کیلو گرم به ازای هر هکتار عنصر نیتروژن به خاک می بایست داده شود .

آبیاری گیاه کنجد
کنجد گیاه کم آبی است

چقدر زمان از کاشت تا برداشت کنجد لازم است؟

از زمان کاشت دانه کنجد تا زمان رسیدن محصول و برداشت بین ۹۰ الی ۱۱۰ روز زمان نیاز است ، و بین بیست الی چهل روز آن را به حال خود رها می کنند تا اینکه گیاه خوب خشک شده و آماده برای چیدن شود ،

برداشت محصول کنجد

در مجموع زمان برداشت از آذر ماه الی اوایل اسفند هر سال می باشد ، و بستگی به زمان کاشت دانه دارد ، در صورتی که عملیات برداشت مکانیزه و با دستگاه کمباین باشد ، به نحوی بایستی تنظیم شود که در هر یکصد دانه دو دانه بیشتر شکسته نشود ( دو درصد شکسته ) ، در غیر اینصورت بایستی دستگاه را تنظیم نمود.

پس از چیدن گیاه کنجد آن را در یک کیسه کا غذی می گذارند و سپس بصورت طبیعی در آفتاب خشک می نمایند پس از اینکه خشک شد ، کیسه را به هم سائیده تا اینکه دانه کنجد از ساقه و گیاه جدا شود.

و در نهایت دانه کنجد را برای مصرف در ظروف پاکیزه و بدون نم و رطوبت نگهداری می نمایند . کاشت چرخشی سال بعد بجای دانه کنجد کیاه بادام زمینی است ، که خاک را برای دوره بعد جهت کاشت گیاه کنجد آماده می کند.

برداشت گیاه کنجد
نحوه‌ی برداشت کنجد

کاشت گلخانه ای کنجد

درصورتی که گیاه کنجد در داخل گلخانه ها کاشت ، داشت و برداشت شود، حتما زمان برداشت محصولات در کشور هائی که در محیط باز محصول را کا شت می نمایند در نظر گرفته شود، چون در زمان برداشت محصول درفصل تابستان قیمت در بازار کاهش می یابد و در این رابطه ، با توجه به افزایش قیمت دانه کنجد و محصولات جانبی آن از جمله روغن و… در فصل زمستان ، مناسب ترین زمان بندی حتما در نظر گرفته شود و….،

کاربرد دانه‌های کنجد

دانه و روغن کنجد صد ها کاربرد در صنایع مختلف ، پزشکی ، صنعتی ، داروئی ، غذائی ، بهداشتی ، آرایشی ، و… دارد ، به همین منظور آن را ملکه روغن های گیاهی نام می برند ، همانگونه که در نمودار مشاهده می کنید میزان مصرف دانه کنجد از سال ۱۳۷۹ الی ۱۳۹۴ میلادی به مرور افزایش یافته ، ودر سال ۱۳۹۴ میلادی به حدود نوزده میلیون تن رسیده است .

 

مرجع تخصصی کنجد ایران

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

1 نظر

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.